wtorek, 3 października 2017

Mapa przeznaczenia - Glenn Cooper

Przez czas i nieśmiertelność

Tekst ukazał się pierwotnie na portalu Szortal.

Teraźniejszość, średniowiecze, paleolit - tam właśnie zabiera nas Glenn Cooper w swojej książce "Mapa Przeznaczenia". Autor płynnie przenosi nas w czasie, próbuje zainteresować historią, zapewnia sensację, ale także porusza temat odwiecznej tęsknoty ludzi za nieśmiertelnością.

Pewnej nocy, w klasztorze Ruac wybucha pożar. Powoduje on wiele zniszczeń, ale przyczynia się również do odnalezienia pięknie oprawionego manuskryptu, który przez wieki ukryty był w ścianie. Oprócz zaszyfrowanego tekstu, zawiera on również kopie rysunków naskalnych zwierząt i roślin oraz schematyczną mapę. Przy jej pomocy Hugo Pineau - specjalista od renowacji starych ksiąg, oraz jego przyjaciel - archeolog Luc Simard, odnajdują jaskinię, która okazuje się być jednym z najbardziej niezwykłych miejsc z czasów prehistorycznych. Szczególnie interesująca wydaje się być ostatnia, dziesiąta komnata, nazwana przez Luca Salą Roślin. Rozpoczynają się prace archeologiczne oraz deszyfracja manuskryptu. Nie będzie jednak tak łatwo, kiedy na drodze staną osoby, którym zależy, aby pewne informacje pozostały nadal tajemnicą. Czy uda się zatem odkryć zagadkę przeszłości? I w jaki sposób przeszłość łączy się z teraźniejszością?

Snując swą opowieść autor czerpie z różnych dziedzin nauki - z archeologii, historii czy biochemii. Wykorzystuje historię Heloizy i Abélarda, postać Bernarda z Clairvaux, wspomina Templariuszy. Sięga po fakty historyczne i naukowe. Kieruje swe spojrzenie również w odległą przeszłość - cofając się o 30.000 lat, zastanawia się nad motywami działań naszych przodków. Do tych elementów autor bardzo sprawnie wplata swoją opowieść, dzięki czemu całość brzmi interesująco i całkiem wiarygodnie.

Na stronach tej powieści można odnaleźć duszę naukowca. Widać to nie tylko w fakcie czerpania inspiracji z nauki, ale i w zachwycie naukowca z nowego odkrycia. Czytając jak bohaterzy przeglądają manuskrypt, odkrywają jaskinię, oglądają rysunki naskalne, doskonale czuć ich fascynację danym tematem. Te odczucia oddane są bardzo plastycznie i w efekcie człowiek zaczyna żałować, że sam nie może być tam ciałem, aby móc chłonąć te wszystkie obrazy i zapachy.

Jak już wspomniałam, manuskrypt jest zaszyfrowany. Jednak nie do końca - na pierwszej stronie znajduje się jedno zdanie, które nie wymaga deszyfracji. Oto ono: "Ruac, 1307. Ja, Barthomieu, zakonnik klasztoru Ruac, kończę dwieście dwadzieścia lat, a to jest moja historia". Właśnie... 220 lat... Całe mnóstwo lat życia, prawda? Potraficie sobie wyobrazić tak długie życie? Jakby ono wyglądało? Czy w ogóle chcielibyście tak długo żyć? Czy jest to możliwe? Cały czas trwają badania nad wydłużeniem życia - analizuje się działanie różnych substancji, poszukuje się genów długowieczności. Może nasz dłuższy żywot będzie polegał na odpowiedniej modyfikacji genetycznej albo na regularnej wymianie części zamiennych. Kto wie, może w ogóle zrezygnujemy z naszych niedoskonałych ciał i będziemy żyć w rzeczywistości wirtualnej. Również autor zastanawia się nad tym tematem. Jaka jest jego wizja? I czy takie długie życie ma jakąś cenę?

Oczywiście "Mapa przeznaczenia" to nie tylko nauka. Powieść powinna przypaść do gustu nie tylko osobom, które interesują się historią czy archeologią. W końcu można powiedzieć, że archeolog to również taki trochę detektyw, który na podstawie znalezionych śladów, fragmentów przeszłości, próbuje odtworzyć minione zdarzenia, poznać dawne kultury. W książce tej nie brakuje napięcia, sensacji, morderstw, znajdą się też tajne jednostki rządowe. Zawiera ona niezbędne elementy, które zapewniają dobrą rozrywkę. Czyta się ją szybko, akcja płynie sprawnie, dzięki czemu czas spędzony na jej lekturze można uznać za udany.


Tytuł: Mapa Przeznaczenia
Tytuł oryginału: The Tenth Chamber
Autor: Glenn Cooper
Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 09.01.2015
Ilość stron: 448
ISBN: 978-83-7885-949-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz