wtorek, 3 października 2017

Do Diabła z Bogiem - Piórkowski, Dzik, Truchan, Fronczak, Cisowska, Dominiczak, Ciećwierz, Maciejewska, Vizvary, Juraszek

Oblicza bogów

Tekst opublikowany pierwotnie na portalu Szortal.


Oficyna Wydawnicza RW2010 w grudniu zeszłego roku wydała ebook pod intrygującym tytułem "Do Diabła z Bogiem". Jest to zbiór opowiadań, których tematem przewodnim jest szeroko pojęta religia. W tym wszystkim nie zabrakło oczywiście i fantastyki.

W ebooku "Do Diabła z Bogiem" znajdziemy 10 opowiadań poruszających kwestie wiary. Jest to z pewnością temat dający ciekawą możliwość interpretacji. W końcu religia to nie tylko chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm czy inne większe i mniejsze wierzenia. We współczesnym świecie bogiem dla wielu jest pieniądz, nauka, technika. Religia może zawładnąć umysłem, stać się obsesją, ale też przynieść spokój, nadzieję, zaspokojenie jakiś potrzeb. Każdy z autorów pokazał w tym zbiorze swoje własne spojrzenie na religię, więc jeśli czytelnik będzie szukał różnorodności to z pewnością się nie zawiedzie. Ta odmienność spojrzeń jest zdecydowanym atutem tej antologii. Nie dotyczy ona jedynie kwestii podejścia autorów do tematu, bogactwa ich wyobraźni, ale również samego wykonania opowiadania. Jak to zwykle bywa w przypadku takich antologii, poziom jest zróżnicowany. Znajdzie się tutaj opowiadania, które zaskakują, wciągają, zachwycają językiem, ale i takie, które nużą i nic interesującego nie wnoszą. Jedne opowiadania to po prostu zwykłe historyjki dla rozrywki, inne zaś starają się przekazać jakieś głębsze treści.

Gusta są różne, mamy własne oczekiwania w stosunku do opowiadań. Jedni szukają czystej rozrywki, inni - zaskakujących rozwiązań. Czego ja szukam? Historii, która mnie zainteresuje, zaintryguje, wciągnie, wywoła jakieś emocje, a do tego będzie napisana inteligentnym, bogatym językiem, dzięki któremu jej lektura będzie prawdziwą przyjemnością. Jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że opowiadanie na dłużej zapada mi w pamięć - umiejętność wplecenia w tę formę literacką czegoś głębszego, jakiś trafnych spostrzeżeń, które odnaleźć można pomiędzy słowami. Czy znalazłam tu coś dla siebie? A i owszem. Jest parę opowiadań, które zwróciły moją uwagę.

Historią, która najbardziej zapada w pamięci z całej antologii, wywołuje szereg emocji jest opowiadanie "Czterdzieste siódme wcielenie Bernarda V." Istvana Vizvary. Trafiamy do świata przyszłości - świata bardziej sterylnego, bezpieczniejszego, w którym człowiek nie doświadcza już tak intensywnych, różnorodnych emocji, nie wie, czym jest prawdziwy ból, cierpienie czy głęboka radość i rozkosz. Czy w takim świecie potrzebna jest religia? Cóż takiego miałaby ona nam dawać? Autor swobodnie posługuje się groteską, porusza również ciekawe kwestie dotyczące roli religii w naszym życiu, jak i samego życia. Opowiadanie napisane jest niezwykle dynamicznie, językiem sprawnym, inteligentnym i ekspresyjnym, dzięki czemu historia wciąga do samego końca.

Bardzo dobrze i interesująco napisane jest też opowiadanie "Na pohybel" Pawła Ciećwierza. To historia o niebie, piekle, życiu, miłości, niewykorzystanych szansach na szczęście, i o zazdrości w stosunku do tych, którym to szczęście i miłość udało się doświadczyć. Czy tylko Ci, którzy żyją zachowawczo, bezpiecznie i pokornie zasługują na szczęście i niebo? Czy Ci, którzy korzystają w pełni ze wszystkich uroków życia, stają na krawędzi, popełniają błędy, już nie mają prawa przeżyć prawdziwej miłości? Kto miałby o tym decydować?

Bartłomiej Dzik zabiera nas do francuskiego klasztoru. Jednym z bohaterów jego opowiadania jest muzyka, bez której nasze życie byłoby o wiele mniej kolorowe. Pomaga ona nam się zrelaksować, dodaje energii, potrafi stworzyć wyjątkowy nastrój, przeniknąć do głębi, poruszyć, ale także, jak pokazuje autor, może mieć również wpływ na naszą wiarę. "Smak raju" przyciąga przede wszystkim językiem. Jest on niezwykle barwny, malowniczy, co z kolei sprawia, że historię czyta się z przyjemnością.

Uwagę zwraca również "Kozetka" Anny Dominiczak. Tym razem trafiamy do zakładu psychiatrycznego, w którym nie zawsze dobro pacjenta jest najważniejsze. Ślepe, wręcz obsesyjne zapatrzenie we własne metody terapeutyczne prowadzić może raczej do tworzeniem kultu religijnego, niż do niesienia pomocy pacjentom. Z kolei Karolina Cisowska pokazuje, że stworzeni przez ludzi surogaci też mogą mieć pragnienia i własną religię. "Humanitarna minimalizacja strat" jest opowiadaniem, w którym czuć nieco ponury i pesymistyczny nastrój. W opowiadaniu "Za pięć dwunasta" Hanny Fronczak trafiamy do małej parafii, nad którą ciąży pewne fatum. Ta historia pokazuje, że wojna o wiernego toczy się nieustannie i jeśli chce się wygrać, trzeba otworzyć się na współczesny świat, nauczyć się korzystać z nowych rozwiązań i sięgnąć po odmienne metody walki. Z kolei Joanna Maciejewska w opowiadaniu "Wszyscy jesteśmy bogami" zabiera nas do dżungli i piramidy wypełnionej tajemnicami Majów. Brzmi jak prawdziwa przygoda, prawda? I faktycznie tak jest. Historię czyta się bardzo lekko. Możemy zobaczyć także do czego jesteśmy w stanie się posunąć w imię osiągnięcia doskonałości i władzy.

W antologii znalazły się również opowiadania, które zupełnie nie trafiły w mój gust. Jednym z nich jest "Kismet" Grzegorza Piórkowskiego, w którym wykorzystany jest bardzo aktualny obecnie temat - rozprzestrzeniający się po świecie islam. Zaskakuje wybranie akurat tego opowiadania na otwarcie antologii, ponieważ jego wykonanie nie przemawia, historia nie porywa. Kolejnym słabym punktem jest "Nie ma czasu na Złoty Wiek" Stanisława Truchana. Cofamy się tutaj w czasie - wracamy do dawnych wierzeń, zapomnianych bogów. Spoglądamy na kwestię wiary ze strony bogów, jak i ludzi ich czczących. Opowiadanie jednak nie wciąga, wręcz przeciwnie - nieco nuży. Nie porusza również "Powrót syna" Dawida Juraszka, który wydaje się być jedynie przerysowanym obrazem Polaków, których cechuje przesadna religijność, nieustanne picie i nietolerancja wobec obcokrajowców.

To jest oczywiście moja czysto subiektywna ocena. Czy Wasza będzie podobna, czy wręcz przeciwnie - będziecie mieli zupełnie odmienne odczucia, spodoba Wam się coś innego? Myślę, że warto sięgnąć po tę antologię i przekonać się samemu. Jest tu parę naprawdę interesujących opowiadań godnych uwagi. Każdy z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie.


Tytuł: Do Diabła z Bogiem (antologia opowiadań fantastycznych)
Autorzy: Grzegorz Piórkowski, Bartłomiej Dzik, Stanisław Truchan, Hanna Fronczak, Karolina Cisowska, Anna Dominiczak, Paweł Ciećwierz, Joanna Maciejewska, Istvan Vizvary, Dawid Juraszek
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RW2010
Data wydania: grudzień 2014
Format: pdf (dostępne również w formacie: epub, mobi)
Ilość stron: 421
ISBN: 978-83-7949-117-9

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz